Шулдик Галина Олексіївна,
Кравченко Анжела Анатоліївна
Уманський державний педагогічний
університет імені Павла Тичини,
м. Умань
СПЕЦИФІКА ПРОФЕСІЙНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ПРАКТИЧНОГО ПСИХОЛОГА В ЕКСТРЕМАЛЬНИХ УМОВАХ
Зростання числа екстремальних (техногенних і природних катастроф, міжнаціональних конфліктів, терористичних актів) у нашій країні за останні роки диктує необхідність підготовки фахівців, здатних надавати екстрену психологічну допомогу жертвам подібних ситуацій. Незважаючи на всю важливість і актуальність проблем надання екстреної психологічної допомоги населенню в екстремальних ситуаціях, ці завдання в даний час все ще залишаються досить новими для психолога.
Психологам та психотерапевтам все частіше доводиться працювати з людьми, які перенесли психічну травму, такими, як: вимушені переселенці та біженці, жертви захоплення в заручники, люди, які пережили бомбардування, обстріли, загибель родичів, розбійні напади, а також широкомасштабні природні та техногенні катастрофи. Головний зміст психологічної травми – це втрата віри в те, що життя організовано відповідно до визначеного порядку і піддається контролю. Травма впливає на сприйняття часу, під її впливом змінюється бачення минулого, теперішнього і майбутнього. За інтенсивністю пережитих почуттів травматичний стрес є найбільш істотною подією життя, тобто межею між до та після травмуючої події, а також усім, що буде відбуватися потім.
Негайне психотерапевтичне втручання дозволяє запобігти багатьом небажаним наслідкам і переходу процесу в хронічну форму.
Специфіка роботи психолога в екстремальних ситуаціях відрізняється від звичайної терапевтичної ситуації, щонайменше, такими моментами:
- Робота з групами. Часто доводиться працювати з групами жертв, і ці групи не створюються психологом штучно, виходячи з потреб психотерапевтичного процесу, вони були створені самим життям в силу драматичної ситуації катастрофи.
- Клієнти часто перебувають у гострому афективному стані. Іноді доводиться працювати, коли жертви знаходяться ще під ефектом травмуючої ситуації, що не зовсім звичайно для нормальної психотерапевтичної роботи.
- Нерідко низький соціальний та освітній статус багатьох жертв.
- Наявність майже у всіх клієнтів почуття втрати [1].
Мета і завдання екстреної психологічної допомоги включають профілактику гострих панічних реакцій, психогенних нервово-психічних порушень; підвищення адаптаційних можливостей індивіда. Екстрена психологічна допомога населенню повинна грунтуватися на принципі інтервенції в поверхневі шари свідомості, тобто на роботі з симптоматикою, а не з синдромами [2].
1. У кризовій ситуації потерпілий завжди знаходиться в стані психічного збудження. Оптимальним є середній рівень збудження. Відразу скажіть клієнтові, що ви очікуєте від терапії і як довго триватиме робота над проблемою. Надія на успіх краще, ніж страх неуспіху.
2. Не приступайте до дій відразу. З’ясуйте, яка допомога (крім психологічної) потрібна, хто з постраждалих найбільшою мірою потребує допомоги. Приділіть цьому секунд 30 при одному постраждалому, близько 5-ти хвилин, якщо є декілька постраждалих.
3. Точно скажіть, хто ви і які функції виконуєте. Скажіть постраждалим, що допомога скоро прибуде, що ви про це подбали.
4. Обережно встановіть тілесний контакт з потерпілим. Візьміть потерпілого за руку або поплещіть по плечу. Торкатися до голови або інших частин тіла не рекомендується. Займіть положення на тому ж рівні, що й потерпілий. Не повертайтеся до потерпілого спиною.
5. Ніколи не звинувачуйте потерпілого. Розкажіть, які заходи потрібно вжити для надання допомоги в його випадку.
6. Професійна компетентність заспокоює. Розкажіть про вашу кваліфікацію та досвід.
7. Дайте постраждалому повірити в його власну компетентність. Дайте йому доручення, з яким він впорається. Використовуйте це, щоб він переконався у власних здібностях, щоб у потерпілого виникло почуття самоконтролю.
8. Дайте постраждалому виговоритися. Слухайте його активно, будьте уважні до його почуттів і думок. Говоріть про позитивне.
9. Скажіть потерпілому, що ви залишитеся з ним.
10. Залучайте людей з найближчого оточення потерпілого для надання допомоги. Інструктуйте їх та давайте їм прості доручення. Уникайте будь-яких слів, які можуть викликати у когось почуття провини.
11. Постарайтеся захистити постраждалого від зайвої уваги і розпитувань. Давайте цікаві конкретні завдання.
Таким чином, екстрена психологічна допомога націлена на підтримку особистості постраждалого, його родичів та рятувальників в екстремальних умовах, зменшення їх душевних страждань та зниження впливу на них стресових чинників підвищеної інтенсивності.
Список використаних джерел
- Гостюшин А.В. Людина в екстремальних ситуаціях / А.В. Гостюшин. – М.: Відкритий світ, 1995. – 196 с.
- Екстремальна психологія: підручник / за заг. ред. проф. О.В. Тімченка – Х. : УЦЗУ, 2007. – 502 с.]/
3. Романовська Д. Особистісні стратегії діяльності практичного психолога / Д.Романовська // Психолог. – 2012. – №21. – С.28–32.
|